Okna dachowe — co warto o nich wiedzieć

Okna dachowe, zwane także połaciowymi, odpowiadają za odpowiednie oświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu — zarówno użytkowym, jak i tym, służącym jako strych. Ilość domów jednorodzinnych na naszym rynku stale rośnie, zapewne za sprawą wysokich cen nieruchomości. Często budowa niewielkiego domu jednorodzinnego jest równa zakupowi mieszkania, z tego względu wielu inwestorów decyduje się na własne lokum budowane od podstaw. Zarówno w domach parterowych, jak i piętrowych okna połaciowe odgrywają niezwykle ważną rolę. Gdy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym, które często aranżowane jest z uwagi na swoją wielkość i mniejszą ilość ścian lub ich brak, jako nowoczesny loft, okna nie tylko dodają designu i odpowiadają za odpowiedni nastrój, ale przede wszystkim za doświetlanie światłem naturalnym oraz izolację akustyczną i termiczną. Jeżeli natomiast poddasze służy jako strych lub sezonowa garderoba, okna to nie tylko światło, ale również powietrze, które w tego rodzaju przestrzeniach jest szczególnie ważne.

fot. pixabaycom | cc0

Okna dachowe — wymiary

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się podczas wyboru okien na poddasze, jest: jakiego rozmiaru okna wybrać oraz w jaki sposób można to zmierzyć? Otóż istnieje prosty algorytm, dzięki któremu można szybko i łatwo zmierzyć, jaki wymiar okien połaciowych będzie odpowiedni. Stopień prawidłowego doświetlenia określamy, biorąc pod uwagę stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. Łączna powierzchnia okien na dachu powinna stanowić 10% powierzchni całej podłogi, zapewniając w ten sposób równomierne doświetlenie pomieszczenia i komfortowe użytkowanie. 10% traktujmy jednocześnie jako minimum, ponieważ jeżeli chcemy, możemy zastosować większą ilość lub powierzchnie okien. Ważna zasada podczas dobierania wymiaru okien dachowych polega na tym, że im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Okna połaciowe, a sposób ich otwierania

Kolejna ważna kwestia podczas wyboru okien na poddasze, to sposób ich otwierania. Jest to o tyle ważne, że bezpośrednio wpływa na komfort i funkcjonalność użytkowania pomieszczeń. Najczęściej wybierane okna, to okna obrotowe, czyli otwierające się w połowie swojej wysokości. Tu wpływ na wygodę użytkowania ma wysokość montażu, gdy będą zamontowane niżej, by je otworzyć, będzie trzeba się cofnąć. Kolejny rodzaj okien to okna obrotowo — uchylne, czyli tak jak wynika z nazwy, otwierające się na dwa sposoby oraz okna uchylne. Czasami w wyższych partiach dachu spotkać można również okna włazowe i świetlikowe. Są często stosowane w sytuacji, gdy poddasze ma funkcję nieużytkową. Okna kolankowe to natomiast rzadko spotykane okna sięgające od podłogi, po sam dach.

Okna dachowe — prawidłowe usytuowanie

Okna w dachu, bez względu na rodzaj pomieszczenia, w którym są montowane, muszą spełniać odpowiednie funkcje. By było to możliwe, niezbędny jest prawidłowy montaż i usytuowanie ich w dachu oraz pomieszczeniu. Najważniejsze zasady to:

• wielkość okien dachowych względem wielkości pomieszczenia
• wysokość montażu, która określona jest w rozporządzeniu MSWiA
• rozmieszczenie okien dachowych względem stron świata, co ma wpływ zarówno na odpowiednie doświetlenie, ale również temperaturę
• łączenie okien dachowych obok siebie lub nad sobą, aczkolwiek jest to rozwiązanie dla miłośników ciekawych i nietuzinkowych projektów
• usytuowanie pod każdym oknem grzejnika, co wpływa na odpowiednią cyrkulację powietrza

Okna dachowe plastikowe, czy drewniane?

Odwieczny dylemat inwestorów dotyczący okien, to wybór między drewnem a popularnym PCV, czyli oknami plastikowymi. Tak naprawdę jest to kwestia wyłącznie indywidualna. Nowoczesne okna plastikowe są niezwykle trwałe, wytrzymałe i odporne na wszystkie niezbędne czynniki. Zapewniają praktycznie takie same parametry jak okna drewniane. To, co zdecydowanie różni oba te rodzaje okien, to cena oraz kwestie dotyczące konserwacji. Okna wykonane z drewna wymagają okresowej konserwacji i są zdecydowanie droższe, mamy też mniejszy wybór, jeżeli chodzi o wygląd, a przede wszystkim kolor. Okna wykonane z plastiku nie wymagają konserwacji, są o wiele tańsze oraz dają praktycznie nieograniczony wybór odnośnie do koloru.

Ile kosztują okna dachowe?

Ceny okien połaciowych są niezwykle zróżnicowane, nie da się jednoznacznie określić, ile kosztują okna montowane na dachu. W przybliżeniu można powiedzieć, że ceny rozpoczynają się od 750 zł, a sięgają nawet ponad 5000 z. Czynniki, które mają wpływ na cenę, to:

• materiał, z jakiego wykonane są okna (drewno lub PCV)
• rodzaj szyby zewnętrznej
• wentylacja (okucia, nawiewniki)
• sposób otwierania
• automatyka
• rodzaj kołnierza
• kolory
• wielkość okna


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *