Ocieplenie stropu pianką PUR

Ocieplenie stropu pianką PUR to skuteczny sposób na zatrzymanie ciepła w domu. Strop pełni w nim niezwykle ważną funkcję, będąc zakończeniem jednej kondygnacji, a zarazem podłogą dla kolejnej. Jeżeli jako inwestor zastanawiasz się, kiedy ocieplenie stropu jest konieczne — odpowiedź brzmi: gdy poddasze pełni funkcję nieużytkową. Funkcja nieużytkowa oznacza, że nie planujemy na poddaszu kolejnych pomieszczeń mieszkalnych, a ewentualnie składzik lub tego typu pomieszczenie gospodarcze. Zimny strych może spowodować straty ciepła na poziomie aż 30%.

fot. pixabaycom | cc0

Myśląc o stropie i poddaszu, pierwsze co nasuwa się na myśl, to wełna mineralna. Jest to najpopularniejszy materiał do izolacji. Prawdziwą innowacją jest jednak ocieplenie stropu pianką PUR. Zresztą nie tylko stropu, ponieważ pianka PUR to znakomity materiał do termo i hydroizolacji. Wełna mineralna ma zdolność do wchłaniania wilgoci, dlatego położona na świeży strop, zassie z płyty resztki wilgoci i raz na zawsze zmieni swoje właściwości, a raczej po prostu je utraci. Dodatkowo warto wspomnieć, że wełnę znacznie trudniej jest wpasować pomiędzy izolowane elementy, niż nanoszoną metodą natrysku pianę PUR. Co do samej pianki, dzięki temu, że natryskiwana na powierzchnię, idealnie je pokrywa i wciska się w najmniejsze szczeliny, nie ma możliwości powstawania mostków cieplnych.

Dlaczego warto ocieplić strop i czy każdy rodzaj nadaje się do izolacji pianką PUR?

Ocieplenie stropu pianką PUR, podyktowane jest ogromnymi oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. Nieocieplony strop powoduje znaczną utratę ciepła i co za tym idzie wzrost rachunków. Jeżeli mamy do czynienia ze starszym budynkiem, należy sprawdzić, w jakim stanie znajduje się strop, można również skorzystać ze specjalnego sprzętu i podczas badania termowizyjnego sprawdzić, jaka temperatura panuje rzeczywiście na poddaszu. Natomiast w przypadku nowych budynków, należy bezwzględnie zapoznać się z przepisami prawa budowlanego, dotyczących izolacji przegród pod nieogrzewanym poddaszem. Współczynnik wynosi bowiem 0,18 W (m2K).

Ocieplenie stropu pianką PUR jest możliwe i w przypadku stropu betonowego i szkieletowego. Stropy betonowe są przeważnie wykonywane, jeżeli poddasze ma pełnić funkcję mieszkalną. Ale zdarza się również, że pełnią na przykład rolę strychu. W takiej sytuacji strop ociepla się po zakończeniu wszystkich prac związanych z dachem. Można go ocieplić od góry i od spodu, czyli od nieocieplonej piwnicy. Do ocieplania stropu pianką PUR stosuje się pianę zakmniętokomórkową, a warstwę izolacji, ocieplając strop od strony poddasza, natryskuje się między drewnianymi elementami konstrukcji, zwanymi legarami.

Jeżeli chodzi o strop drewniany, zwany również szkieletowym, najczęściej spotykamy go w budynkach drewnianych, domach budowanych metodą kanadyjską lub starych kamienicach. W tym przypadku izolację natryskuje się między puste powierzchnie, następnie je zabudowując. Ale w odróżnieniu od stropów betonowych, ocieplenie stropu pianką PUR, jeżeli chodzi o stropy drewniane, odbywa się przy użyciu piany otwartokomórkowej. Są lżejsze i zdecydowanie lepiej nadają się do izolowania drewna. Drewno oddycha, nie pęka, nie próchnieje, a poza tym poliuretanu nie tolerują wszelkiego rodzaju szkodniki, więc nie ma mowy, by zagnieździły się w izolacji. Piana PUR świetnie wygłusza hałasy, na przykład padającego deszczu oraz eliminuje ryzyko powstania mostków cieplnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *