Klimatyzacja domowa – jak należy dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja domowa — pokochaliśmy ją za korzyści, jakie daje, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może być poważnym zagrożeniem, jeżeli nie będziemy o nią odpowiednio dbać. Do niedawna klimatyzacja była bowiem jedynie luksusem, który można było spotkać w centrach handlowych lub biurach. Od kilku sezonów montaż klimatyzacji w większości nowo budowanych domów klimatyzacja montowana jest już na etapie powstawania budynku. Na rynku jest obecnie bardzo szeroki wybór klimatyzatorów, które każdy inwestor może zamontować w swoim lokum.

fot. pixabaycom | cc0

Co może nam grozić, jeżeli nie będziemy dbać o klimatyzację?

Co się stanie, jeżeli nie będziemy czyścić klimatyzacji? Wytłumaczmy najpierw zasadę działania klimatyzatorów. Żeby chłodne powietrze było czyste, przed wylotem powietrza znajduje się specjalny filtr, który usuwa kurz i zanieczyszczenia. Oprócz typowego filtra powietrznego, w niektórych modelach można spotkać filtry odwadniające i plazmowe, które dodatkowo uzdatniają wydmuchiwane przez klimatyzację powietrze.

Ponieważ na filtrach stopniowo osadzają się zanieczyszczenia, stopniowo maleje wydajność pracy klimatyzatora i rośnie zużycie energii. Klimatyzator często się obladza, co powoduje skraplanie wody. W skrajnych przypadkach nie można uzyskać żądanej temperatury. To jednak wcale nie jest najgorsze. Zanieczyszczenia na filtrze mogą stać się pożywką dla drobnoustrojów, które rozwiną się w klimatyzacji, a potem będą wydmuchiwane do pomieszczenia wraz z powietrzem. Najbardziej niebezpieczne spośród nich to bakterie Legionella, który mogą powodować poważne schorzenia płuc. Właśnie dlatego każdy użytkownik klimatyzacji, czy to domowej, czy firmowej powinien dbać o regularny serwis i czyszczenie urządzenia.

Jak prawidłowo zadbać o klimatyzację w domu?

Prawidłowo zadbać o klimatyzację może każdy z nas – wystarczą zwykłe domowe porządki. Wloty i wyloty powietrza można oczyścić miękką, suchą tkaniną. Jeżeli zabrudzenia są trudne do usunięcia należy użyć letniej wody lub łagodnego środka czyszczącego o odczynie obojętnym. Może to być np. roztwór wody z mydłem.

W żadnym wypadku nie wolno używać żadnych ostrych, żrących środków. Filtry powietrza należy czyścić zgodnie ze wskazaniami producenta. Niektóre modele klimatyzatorów mają sygnalizację zabrudzenia filtra. Na wyświetlaczu pojawia się informacja o konieczności ich oczyszczenia. Filtry należy czyścić odkurzaczem lub wodą, jeżeli natomiast zanieczyszczenia wracają coraz częściej, należy go wymienić. Raz na jakiś czas powinno się także przeprowadzić gruntowne czyszczenie urządzenia, wraz z przewodami. Taki serwis klimatyzacji wykonują profesjonalne firmy, które dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem, a przede wszystkim urządzeniami i środkami.

źródła:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *