Jaka grubość pianki na poddasze, aby zapewnić komfort termiczny w domu?

To, jaka grubość pianki poliuretanowej na poddasze zostanie natryśnięta podczas izolacji, ma ogromne znaczenie dla komfortu termicznego mieszkańców. Im większa grubość piany, tym wyższa cena, ale i lepsze parametry cieplne. Warto jednak wspomnieć, że często już cienka warstwa tego materiału izolacyjnego wystarczy, by zapewnić odpowiednie warunki, co wyróżnia ją na tle pozostałych materiałów termoizolacyjnych. Niestety w przypadku niektórych elementów budynku, to prawo budowlane określa z góry, jaką warstwę ocieplenia należy wykonać, czyli w tym przypadku, jaką grubość pianki nanieść na poddasze, by spełniało swoją funkcję i było wykonane zgodnie ze sztuką i obowiązującymi przepisami.

fot. pixabaycom | cc0

Od czego jeszcze zależy grubość pianki PUR podczas ocieplania?

Grubość warstwy ocieplenia pianką PUR powinna być uzależniona od potrzeb domowników i warunków, w których znajduje się budynek. Inny rodzaj izolacji będzie wymagany w domu, znajdującym się w środku miasta, inny w budynku, który stoi na przedmieściach lub niezamieszkałej działce. Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z porad specjalistów, którzy podpowiedzą, jaki rodzaj i warstwę izolacji wybrać.

Jeżeli chodzi o wybór grubości izolacji pianą PUR, zależy on od wielu czynników. Po pierwsze od tego, z jakiego materiału został wybudowany obiekt. Grubszą warstwę można zastosować na konstrukcji drewnianej, która będzie wynosiła jeszcze więcej w przypadku domu pasywnego. Należy jednak pamiętać, że wcale nie trzeba przesadzać z grubością pianki PUR, by osiągnąć oczekiwane i zadowalające parametry izolacyjne.

Jaka grubość pianki na poddasze — im więcej, tym lepiej?

Jeżeli chodzi o to, jaka grubość pianki na poddasze będzie najlepsza – jest to uzależnione od kilku czynników. Po pierwsze od konstrukcji sufitu, ściany lub dachu, ale również od parametru cieplnego danej przegrody. Grubsza warstwa izolacji wiążę się ze wzrostem efektywności energetycznej budynku, jednak istnieje pewna magiczna granica, której nie warto przekraczać. Większa warstwa ocieplenia sprawdzi się na pewno w chłodniejszych rejonach kraju, w miejscach gdzie występują niskie temperatury lub silne podmuchy wiatru. W cieplejszych regionach można zdecydować się na cieńszą izolację, choć zawsze warto w tym przypadku posłuchać się porad specjalistów, którzy izolacje natryskowe pianą PUR wykonują na co dzień.

Jaka grubość pianki PUR na poddasze będzie odpowiednia, by zapewnić komfort mieszkańcom?

Zatem, jaka grubośc pianki PUR na poddasze będzie odpowiednia? Jeżeli przeprowadzamy termomodernizację starego budynku i nie chcemy tracić na wielkości i wysokości poddasza, już 1 cm piany da efekt, jaki daje prawie 2 cm wełny. Ogólnie grubość warstwy ocieplenia pianką PUR jest zależna od współczynnika przenikania ciepła U. Jego wartość od 2021 roku wzrosła i ma wynosić około 0,15 kW w związku z tym minimalna grubość piany musi wynosić 25 cm. Jeżeli natomiast decydujemy się na pianę zamkniętokomórkową, wystarczy 15 cm pianki nałożonej agregatami do natrysku piany pur.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *