Jak dbać o klimatyzację w domu?

Jak dbać o klimatyzację w domu? To bardzo ważne pytanie, a odpowiedź powinna szczególnie zainteresować szczęśliwych użytkowników klimatyzacji domowej. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich przywilejów klimatyzacji, należy odpowiednio o nią dbać i czyścić jej poszczególne elementy, co ważne regularnie. Klimatyzacja w domu to wielka wygoda i sposób na świeże, czyste powietrze. Zatem jak dbać o klimatyzację w domu? I co czeka nas w przypadku korzystania z nieoczyszczonej klimatyzacji?

fot. pixabaycom | cc0

Obowiązki każdego użytkownika klimatyzacji

W kwestii, jak dbać o klimatyzację w domu najważniejsze są czynności wykonywane regularnie przez jej użytkowników. Chodzi o czyszczenie filtrów wstępnych klimatyzatora. Właśnie na nich osadza się cały kurz i brud, który znajduje się w powietrzu. Filtry wstępne znajdują się przeważnie z przodu urządzenia, pod ruchomą klapką lub w niektórych przypadkach z góry. Filtry bez obaw można myć gąbką, pod ciepłą, bieżącą wodą. Najważniejsza jest tutaj regularność wykonywanych czynności, w szczególności latem, gdy klimatyzator pracuje na najwyższych obrotach. Wtedy należy czyścić filtry raz na dwa tygodnie. Oczywiście pozostałe okresy nie wymagają aż tak częstego przeglądu filtrów.

Regularne przeglądy serwisowe

Każdy posiadacz klimatyzacji w domu, raz na rok powinien zdecydować się na wezwanie fachowca w celu sprawdzenia ogólnego stanu klimatyzatora i przeprowadzenie profesjonalnego serwisu. Fachowiec wykona wszystkie niezbędne czynności oraz poinformuje nas, w jakim stanie znajduje się nasz klimatyzator, oraz jak dbać o klimatyzacje w domu, by służyła nam przez długie lata. Przegląd i serwis klimatyzacji to szereg czynności:

• czyszczenie filtrów wstępnych klimatyzatora
• mycie i dezynfekcja parownika, skraplacza i kanałów dolotowych
• czyszczenie ramek wymienników jednostek zewnętrznych klimatyzatora
• sprawdzenie układu chłodniczego: szczelności, mocowań oraz izolacji
• kontrola układu elektrycznego

Co nam grozi, gdy korzystamy z nieoczyszczonego klimatyzatora?

Jeżeli olejemy kwestie tego, jak dbać o klimatyzację w domu grożą nam poważne konsekwencje. Na filtrach stopniowo osadzają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, w związku z tym maleje wydajność klimatyzacji, a zużycie energii rośnie. Klimatyzator się obladza, a to z kolei powoduje skraplanie się wody. W skrajnych przypadkach nie można również uzyskać odpowiedniej temperatury. Największe zagrożenie to jednak drobnoustroje, które mogą zacząć rozwijać się w klimatyzatorze, będąc następnie wydmuchiwane z powietrzem. Niektóre z nich mogą powodować nawet poważne schorzenia płuc. Jak widać, to jak dbać o klimatyzację w domu, to bardzo ważna kwestia i każdy użytkownik domowej klimatyzacji powinien o tym pamiętać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *