Izolacja fundamentów – czy warto docieplić fundament?

Stabilny fundament, to najważniejszy element domu. Od fundamentu rozpoczynają się prace budowlane związane z konstrukcją domu jedorodzinnego. To od fundamentów zależy stabilność konstrukcji budynku, co ma bardzo duży wpływ na jego późniejsze użytkowanie.

Docieplenie i izolacja fundamentu, to temat którym często nie zawracamy sobie głowy, jednak warto wziąć to pod uwagę. Dobra izolacja fundamentów podniesie komfort użytkowania budynku oraz pozwoli realnie wpłynąć na właściwości termoizolacyjne domu. Tym samym odbije się to realnie na niższych kosztach ogrzewania. Jednocześnie odpowiednio docieplony fundament pozwoli wyeliminować ryzyka związane z powstawaniem grzybów i pleśni, co jest ważne dla zdrowia i komfortu osób użytkujących budynek.

fot. pixabaycom | cc0

Izolacja fundamentów pianą pur

Piana PUR i wykonywane za jej pomocą ocieplanie fundamentów zdobywa w ostatnim czasie sporą popularność. Metoda świetnie sprawdzi się zarówno w nowo budowanych budynkach, jak i w tych, które stoją już od długiego czasu. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie powierzchnia fundamentu ma nieregularny kształt.

Do izolacji fundamentu pianą poliuretanową wykorzystuje się piankę twardą – zamknięto- komórkową o gęstości około 50 kg/m3 po natryśnięciu. Piana idealnie chroni fundament przed gromadzeniem się wilgoci i jej przedostawaniem się do budynku. Zabezpiecz też ściany przed skraplaniem się wody wewnątrz.

Zalety ocieplenia fundamentu pianą PUR

Piana ma najwyższy współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący 0,022 W/mK. Jest twarda i wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne co gwarantuje niezmienność parametrów izolacji przez długie lata. Co najważniejsze – pianę PUR można stosować zarówno w nowym jak i w starym budownictwie, a brak mostków termicznych sprawia, że piana idealnie wypełnia najmniejsze luki. Tym samym jest w stanie izolować budynek nawet o skomplikowanych kształtach.

Izolacja fundamentów pianą PUR nakładana jest metodą natryskową, co znacznie skraca czas potrzebny na ocieplenie partii budynku. Można za jej pomocą ocieplić nawet 250 m2 powierzchni.

Dobrze docieplony fundament sprawi, że dom będzie świetnie chroniony przed wpływem niskich temperatur ciągnących od gruntu. Będzie zabezpieczony przed wilgocią, co bez wątpienia wpłynie na przyszły komfort jego użytkowania. Izolacja fundamentów pianą poliuretanową stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych metod ocieplania budynków. Warto więc zainteresować się tematem i wyszukać odpowiednich specjalistów od pianowania fundamentów w swojej okolicy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *