Ile kosztuje staw kąpielowy?

Ile kosztuje staw kąpielowy? U naszych zachodnich sąsiadów, inwestorzy już dawno przekonali się, że budowa stawu kąpielowego wymaga o wiele niższych nakładów finansowych niż budowa tradycyjnego basenu o zbliżonym rozmiarze tafli wody. Jednocześnie zakładając, że tafla wody ma minimum 200m2, eksploatacja stawu kąpielowego jest o ponad połowę tańszą niż basenu. Zastanawiając się nad inwestycją we własny akwen wodny, należy wziąć również pod uwagę czas, jaki będziemy musieli poświęcić na utrzymanie go w czystości i tu także zdecydowanie wygrywa staw kąpielowy, ponieważ czystość wody zapewnia bujna roślinność stawu, a my nie musimy dodatkowo inwestować w środki chemiczne.

Na to, ile kosztuje staw kąpielowy, duży wpływ ma tak zwana robocizna. Budowa stawu wymaga zaangażowania ciężkiego sprzętu oraz wykwalifikowanej ekipy. Trudno więc spodziewać się, że będzie to tania inwestycja. Tu należy jednak wziąć pod uwagę liczne korzyści, jakie płyną z posiadania własnego eko akwenu wodnego. Biorąc je pod uwagę, koszt budowy z pewnością nie będzie już taki straszny.

fot. pixabaycom | cc0

Koszty budowy stawu kąpielowego, a jego rodzaje

Kluczowe, żeby określić, ile kosztuje staw kąpielowy i jaki będzie koszt ostateczny razem z całym osprzętem, jest zbadanie wody, jaką będziemy napełniać zbiornik. Od wyników zależy wybór typu stawu, wielkości, dobór ilościowy materiałów filtracyjnych, roślinności, a przede wszystkim dobór technologii filtracyjnej. Niestety, zdarzają się sytuacje, że z uwagi na zły stan naszej wody, budowa stawu kąpielowego z ekonomicznego puntu widzenia w ogóle się nie opłaca. Same badania wody przed rozpoczęciem budowy stawu wodnego to koszt od 600 do 850zł netto.

Koszt wykonania niecki stawu

Planując budowę stawu wodnego, należy również pamiętać o tym, że nie istnieją projekty gotowe, tak jak w przypadku na przykład projektów domów. Wszystko zależy bowiem od lokalnego ugruntowania terenu i parametrów wody, jaką będzie wypełniony zbiornik. Niestety dość kosztowne jest uzyskanie pozwolenia na budowę zbiornika wodnego powyżej 50m2 tafli wody i projekt technologiczny. Koszty projektów domowych stawów kąpielowych zaczynają się od 3000zł, a sięgają nawet 10000zł.

Niecka stawu kąpielowego musi być umiejscowiona tak, by nie przeszkadzała w realizacji innych projektów wokół nieruchomości. Tu warto wspomnieć, że im większy staw, tym łatwiej o niższą stawkę u ekipy wykonującej zlecenie. Inna kwestia to ukształtowanie dna stawu. Jest to zadanie trudniejsze niż w przypadku tradycyjnego basenu, ponieważ dno trzeba podzielić na dwie strefy: regeneracyjnej i kąpielowej. Duże znaczenie dla ostatecznego kosztu budowy ma wielkość i głębokość strefy regeneracyjnej, która określana jest na podstawie parametrów wody, czy konieczność odpowiedniego spadku w dnie akwenu.

Jeżeli chodzi o to, ile kosztuje staw kąpielowy i różne jego rodzaje, nie ma jednolitej odpowiedzi. Z pewnością porównując koszt budowy 1m2 tradycyjnego basenu, do budowy stawu kąpielowego, to budowa stawu kąpielowego wychodzi tańsza. Wszystko zależy jednak od skomplikowania formy terenu, parametrów wody, czy wykorzystywanych podczas budowy technologii i roślin oraz ozdób, na jakie się zdecydujemy.

Czy budowa stawu kąpielowego się opłaca?

Na to, ile kosztuje staw kąpielowy, składa się bardzo dużo czynników, w związku z tym, koszty są mocno zróżnicowane. Na pytanie, czy budowa stawu kąpielowego sie opłaca, odpowiadamy jednak, że zdecydowanie tak. Tradycyjny basen jest droższy w budowie, wymaga ciągłej konserwacji i czynności pielęgnacyjnych, a przede wszystkim wymaga używania środków chemicznych. Nie wygląda również zbyt atrakcyjne. Za to staw kąpielowy świetnie wpisuje się w teren, wyglądając jak naturalne jeziorko. Poza tym nie wymaga używania żadnych środków chemicznych, bo proces czyszczenia i filtracji wody odbywa się w sposób naturalny, dzięki bujnej roślinności. Jeżeli zatem chcesz być eko, wybierz właśnie staw kąpielowy. Koszt inwestycji przestanie mieć znaczenie podczas letnich kąpieli we własnym akwenie wodnym.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *