Formalności przed budową własnego domu

Kto z nas nie marzy o własnym domu? Zaplanowanym zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wykonanym tak jak sobie to wymyśliliśmy, bez zbędnych problemów oraz dużej ilości niewiadomych pod czas jego stawiania? Chyba każdy z nas chciałby uniknąć zbędnych nieporozumień oraz problemów w tym temacie. Niestety budowa domu często wiąże się z wieloma znakami zapytania oraz formalnościami, które potrafią dosyć mocno oddalić nas od realizacji celu. Poniżej zatem kilka prostych rad jak ustrzec się przed takimi sytuacjami.

fot. pixabaycom | cc0

1. Kupno działki

To gdzie powstanie nasz wymarzony dom jest bardzo istotnym elementem w całym jego projektowaniu. Działka, którą bowiem wybierzemy poza tym, że musi nam się podobać i spełniać nasze oczekiwania, dodatkowo powinna być miejscem, w którym ta budowa formalnie może zostać pobudowana. W tym przypadku aby nie napotkać na swojej drodze zbędnych ograniczeń, które mogą znacznie zahamować realizację naszego marzenia, powinniśmy się zapoznać z dokumentami zawartymi w ustawie z dnia 27.03.1997 roku o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzeni.

2. Wizyta u architekta

Jeżeli w Twojej głowie istnieje projekt pod tytułem „mój idealny dom” i zależy Ci aby został on właśnie w taki sposób zaprojektowany, dodatkowo chcesz dać upust swojej fantazji, to najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest indywidualny projekt architektoniczny. Wykona Ci go bowiem architekt z konkretnymi uprawnieniami i wpisany na listę odpowiedniego urzędu. Musisz jednakże pamiętać, że dany projekt wiąże się niestety z dużym kosztem. Alternatywą, która w znacznym stopniu pozwoli Ci na oszczędność jest bowiem wybranie planu domu z oferty katalogowej. Wówczas już wtedy nie masz możliwości ingerencji w wybrany projekt, a godzisz się na niego w stu procentach.

3. Inne pozwolenia

Wybierając docelowe miejsce, w którym powstanie Twój dom marzeń, musisz się koniecznie dowiedzieć, czy np. dana działka nie znajduje się na liście zabytków bądź budowa nie zakłóci porządku gospodarki danego regionu. Jeżeli takie sytuacje miałyby miejsce, wówczas musisz uzyskać dodatkowe pozwolenia, które mogą znacznie przeciągnąć start budowy, a w najgorszym wypadku całkowicie ją zastopować. Z tego też powodu, aby uniknąć takich nieprzyjemności, radzimy już wcześniej wykonać głęboki wywiad.

4. Zgoda na budowę

Mamy działkę, wiemy, że możemy postawić na niej nasz wymarzony dom, którego projekt został już także przygotowany, tak więc, czy potrzebujemy czego więcej? Otóż tak, zgody na budowę! W tym przypadku powinniśmy się udać do Starostwa i zgłosić chęć rozpoczęcia budowy. W trakcie wizyty należy mieć ze sobą niezbędne dokumenty, po których złożeniu urząd ma dwadzieścia jeden dni na podjęcie decyzji. Jeżeli jest ona pozytywna, wówczas mamy trzy lata na rozpoczęcie budowy, po tym czasie niestety musimy się ponownie ubiegać o zgodę.

5. Rozpoczęcie prac budowlanych

Po otrzymaniu wszelkich zgód, na naszą działkę mogą wkroczyć odpowiednie osoby, które będą mogły podjąć się docelowych prac budowlanych. Wszystkie te czynności mają jeden wspólny cel: w jak najszybszym tempie, przy zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa i z jak największą starannością, postawić państwu dom marzeń!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *