Czyszczenie dachów z mchów i porostów

Czyszczenie dachów z mchów i porostów powinno być wykonywane systematycznie, podobnie jak wszystkie inne prace pielęgnacyjne, związane z tym, co znajduje się wokół naszego domu. Niestety często zapominamy o dachu, który bądź co bądź jest zwieńczeniem każdego budynku i tak samo, jak elewacja, wpływa na wrażenia wizualne i ogólny wygląd bryły. To przecież dach jest stale narażony na działanie czynników zewnętrznych, a drzewa, z którymi często ma kontakt, również nie wpływają pozytywnie na jego stan. Systematyczne czyszczenie dachów z mchów i porostów może uchronić nas przed remontem lub całkowitą wymianą pokrycia dachowego, a zarówno jedna, jak i druga opcja to ogromne koszty.

fot. pixabaycom | cc0

Porastanie mchem, a rodzaj pokrycia dachowego

Jeżeli ktoś wmawia sobie, że mech na dachu ma swój urok, szybko dowie się, jak destrukcyjnie wpływa na jego pokrycie. W zasadzie nie można wyróżnić żadnego rodzaju pokrycia dachowego odpornego na porastanie mchem i porostami. To tylko kwestia czasu. Można jednak wyróżnić te, które są zdecydowanie bardziej narażone na odwiedziny nieproszonych gości, a są wśród nich dachówki ceramiczne bez polewy oraz cementowe bez warstw ochronnych. Mech może pojawić się także — trochę później, na dachówkach glazurowanych, które mają zupełnie gładką powierzchnię.
Dachy porastają mchem i porostami szczególnie tam, gdzie dochodzi mała ilość światła, czyli od strony północnej lub północno — zachodniej oraz w momencie, gdy znajdują się pod drzewami, puszczającymi soki. Jeżeli panują odpowiednie dla szkodliwej roślinności warunki, czyli duża wilgotność powietrza, małe nasłonecznienie oraz kwaśne środowisko, to z czasem zielenieją również gonty bitumiczne i blacho dachówki.

Kiedy dach wymaga pierwszego czyszczenia z mchów i porostów?

Biorąc pod uwagę rodzaj pokrycia, pierwsze czyszczenie dachów z mchów i porostów powinno nastąpić:

• po upływie około 7 lat, w przypadku dachówki naturalnej ceramicznej
• po upływie około 10 lat, w przypadku dachówki ceramicznej angobowanej i cementowej malowanej
• po upływie około 15 lat, w przypadku dachówki ceramicznej glazurowanej oraz cementowej malowanej i lakierowanej

Jak oczyścić dach z mchów i porostów?

Mimo tego, że istnieje wiele sposobów na impregnacje dachu, która ma na celu jego zabezpieczenie przed nieproszonymi gości, nie mamy gwarancji, że się na nim nie pojawią. Niestety nie pomoże nawet najdroższy rodzaj pokrycia dachowego, jeżeli istnieją sprzyjające warunki, to mech rozprzestrzeni się w mgnieniu oka. Pozostaje jedynie czyszczenie dachów z mchów i porostów, zatrudniając wyspecjalizowaną ekipę. Tylko zawodowcy mają bowiem pozwolenie na pracę na wysokościach i odpowiednie zabezpieczenia. Samodzielne próby czyszczenia dachu mogą zakończyć się tragicznie nie tylko dla dachu, ale również dla nas. Każdy rodzaj dachówki należy traktować inaczej, chodzi tu zarówno o sposób czyszczenia, jak również środki do tego służące. Co ciekawe, jeżeli dachówka nie jest pokryta żadną warstwą zabezpieczającą, to może się okazać, że mchy zapuściły dość długie korzenie. W takiej sytuacji samo oczyszczanie pomoże, ale jedynie na chwilę. Żeby pozbyć się mchów na dobre, należy zastosować środki biobójcze. Firmy przeważnie robią to za pomocą pistoletu natryskowego. Jak oczyścić dach z mchów i porostów? Jedno jest pewne — zatrudniając firmę, która zadba odpowiednio o nasz dach, podczaspodczas gdy my będziemy przyglądać się z bezpiecznej odległości (i wysokości).

źródła: https://ekologicznyserwis.pl

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *