Czy budowa domu jest korzystniejsza od zakupu mieszkania?

Bardzo często spotykamy się z pytaniem czy budowa domu jest korzystniejsza od zakupu mieszkania. Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest jednoznaczna i warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które dziś postaramy się krótko scharakteryzować.

Mieszkanie, czy budowa domu, co będzie dla nas lepsze?

Wiele młodych par decydujących się na wspólnie życie długo zastanawia się co będzie dla nich lepszym rozwiązaniem. Mieszkanie, czy budowa domu? Cóż tak naprawdę bardzo wiele zależy w tym wypadku od naszych upodobać i objętości portfela.

fot. pixabaycom | cc0

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety:

Wiele zależy od nas samych. To jedno z dwóch kluczowych zdań przy podejmowaniu decyzji. Jaki styl życia chcemy prowadzić? Czy chcemy mieć blisko szpital, sklep i szkoły, czy chcemy odwozić dzieci do szkoły samochodem co rano, czy poradzimy sobie z trawą, którą trzeba skosić? To bardzo ważne pytania, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli chcemy wieść spokojne unormowane życie i móc odpocząć po pracy to lepszym rozwiązaniem będzie dla nas mieszkanie. Natomiast jeśli aktywność fizyczna dobrze na nas działa i nie straszne nam odśnieżanie podjazdu zimą te lepsze dla nas może okazać się zamieszkanie w domu.

Finansowanie budowy bądź zakupu nieruchomości – kredyt hipoteczny

Drugim istotnym czynnikiem jest zasobność naszego portfela. Budowa domu wraz z zakupem działki, ogrodzeniem, wykończeniem i przystosowaniem jej do naszych potrzeb będzie z reguły będzie znacznie droższa od zakupu mieszkania, czy nawet apartamentu w dużym mieście. Wszystko dlatego, że w przypadku bloku część kosztów budowy jest wspólna i dzieli się na wszystkich mieszkańców. Podobnie jest z opłatami. W momencie, w którym decydujemy się na dom, to wszystkie opłaty związane z remontami, ogrzewaniem, czy wodą ponosi tylko i wyłącznie nasza rodzina, a mieszkając w bloku te koszty się rozkładają. Oczywiście mieszkanie to również stały czynsz i wysokie opłaty, które wyglądają zdecydowanie inaczej w przypadku domu.

W znacznej części budując dom bądź kupując mieszkanie będziemy posiłkować się kredytem hipotecznym na sfinansowanie nieruchomości. W tym celu warto skontaktować się z odpowiednim doradcą finansowym.

Podsumowując jeśli jesteśmy aktywni fizycznie i nie boimy się wyzwań to z całą pewnością odpowiednia dla nas będzie budowa domu, która da nam poczucie większej wolności i niezależności. Oczywiście jej jednorazowy koszt będzie większy niż w przypadku mieszkania, ale za to możemy być pewni, że uda nam się zaoszczędzić w perspektywie kilkunastu lat i że zostawimy wartościową nieruchomość swoim dzieciom.

https://r-bud.pl – budowa domów Lublin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *