Bloczki betonowe — mocne i trwałe fundamenty i ściany

Bloczki betonowe to drobnowymiarowe materiały budowlane, które stanowią znakomitą alternatywę dla cegieł, czy betonowej wylewki. Są stosowane podczas wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz budowy fundamentów, gdzie zastępują tradycyjną wylewkę z mieszanki betonu. Bloczki betonowe zyskują coraz większą popularność w branży budownictwa domów jednorodzinnych, ponieważ ich zastosowanie eliminuje konieczność wykonywania wysokiego oszalunkowania, a także znacznie przyspiesza proces budowy. To właśnie dolna partia konstrukcji budynku zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ narażona jest najbardziej na ściskanie oraz działanie zmiennych temperatur. Betonowe bloczki fundamentowe mają świetne właściwości, z którymi warto zapoznać się, rozpoczynając budowę własnego domu.

fot. pixabaycom | cc0

Bloczki betonowe — z czego są zbudowane?

Betonowe bloczki fundamentowe mają kształt prostopadłościanu — stąd ich nazwa i charakteryzują się równymi i prostymi krawędziami. W zależności od wytrzymałościowych potrzeb budynku produkcja używanego w bloczkach betonu obejmuje różne klasy. Jeszcze do niedawna, klasy bloczków były oznaczane jako na przykład B20 (najczęściej stosowane bloczki podczas budowy domów jednorodzinnych), dziś natomiast oznaczenie zmieniło się i jest określane jako C16/20, C12/15 oraz C20/25. Jeżeli chodzi o wymiary bloczków betonowych, są różne, jednak te stosowane najczęściej mają wymiary: 38x25x16 i ważą do 25 kg. W związku z tym, że to na fundamentach, które powstają z bloczków, spoczywa cały ciężar budynku, beton służący do ich budowy jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na temperaturę i wodę, która zalega w gruncie. Bloczki są również niepalne. Sam beton składa się z cementu portlandzkiego, kruszywa i wody.

Zastosowanie bloczków betonowych

Z uwagi na korzystne właściwości betonowych bloczków fundamentowych oraz ich odporność na ściskanie, stosuje się je podczas wznoszenia:
• ścian fundamentowych
• piwnic
• pomieszczeń podziemnych
• garaży

Bloczki fundamentowe – betonowe jako materiały budowlane, służą głównie do wykonywania elementów konstrukcyjnych, ale często są również wykorzystywane podczas wykonywania podmurówek i ogrodzeń.

Ile kosztują bloczki betonowe?

Cena bloczków fundamentowych różni się w zależności od ich rodzaju i transportu, czyli tego w jaki sposób i jak daleko, skład budowlany musi je dostarczyć. Najpopularniejszy rodzaj betonowych bloczków, czyli ten o wymiarach 38x24x16, to koszt mniej więcej 2 – 2,10 zł/szt. Do tego dochodzi jeszcze transport materiału, a tu ceny są naprawdę różne. Warto znaleźć skład w pobliżu budowy, w razie, gdy materiału nam zabraknie lub gdy kupimy go za dużo. W każdej chwili będziemy mogli dokupić lub oddać bloczki fundamentowe bez ponoszenia kolosalnych kosztów transportu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *