Beton towarowy-czym jest i jakie ma właściwości?

Beton towarowy jest to beton produkowany na węzłach betoniarskich, dostarczany na budowę specjalnym betonowozem lub autem samowyładowczym. Jest to alternatywa dla ukręcania betonu w betoniarce, tracąc siły, czas i pieniądze. Specjalna pompa dostarczy beton w miejsce betonowania, dając nam gwarancję odpowiednich parametrów i wytrzymałości, czyli tego, czego zabraknie podczas otrzymywania betonu w betoniarce. Jest to szczególnie ważne, ponieważ beton, to materiał szeroko wykorzystywany podczas budowy każdego domu jednorodzinnego, służy do wykonywania elementów nośnych, fundamentów, słupów, stropów, czy wieńców.

fot. pixabaycom | cc0

Właściwości betonu towarowego

Skład betonu, który bezpośrednio wpływa na jego właściwości, definiuje norma PN-EN 206+A1:2016-12. Główne składniki to dwa rodzaje kruszywa: drobne i grube, cement, woda, a także dodatki uszlachetniające. Odpowiedni dobór składników wpływa na to, że po ich zawiązaniu masa twardnieje i przybiera znakomitą wytrzymałość. Główne właściwości betonu towarowego, to trwałość i plastyczność. Z pewnością wpływ na to, że jest tak chętnie stosowanym materiałem budowlanym, to niska cena oraz znakomite parametry wytrzymałościowe.

Gdzie można zamówić beton towarowy?

W związku ze stałym rozwojem branży budowlanej i zwiększonym popytem na materiały budowlane nie trudno dziś znaleźć betoniarnie w niedalekiej odległości od budowy. Mamy wręcz nieograniczony dostęp do tego surowca. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup danego betonu towarowego, warto sprawdzić opinie i certyfikaty danej betoniarni. Warto również wiedzieć o tym, że transport betonu wymaga odpowiedniego dokumentu WZ, gdzie koniecznie powinny znaleźć się wszystkie informacje i parametry odnośnie naszego zamówienia.

Beton towarowy — cena

O ile ceny materiałów budowlanych są jawne i ogólnodostępne, to cena betonu nie jest obecnie znana i firmy niechętnie dzielą się tą informacją. Ważne jest jednak to, że cena zawsze podlega negocjacji. Jeżeli chodzi o sam podatek, to wynosi on 23% VAT, chybachyba że okażemy pozwolenie na budowę, wtedy podatek maleje do 8%. Do kosztu materiału dochodzą jednak dodatkowe, takie jak:
• transport — beton dowożony jest tak zwaną gruchą (betonowozem), zazwyczaj koszt materiału obejmuje już cenę dowozu. Jeżeli nie, należy spodziewać się wzrostu ceny o około 3,5 zł za km.
• pompę do betonu — jest to urządzenie, które pobiera mieszankę. Jest to koszt około 25 – 35 zł za m3.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *