Beton towarowy-czym jest i jakie ma właściwości?

Beton towarowy jest to beton produkowany na węzłach betoniarskich, dostarczany na budowę specjalnym betonowozem lub autem samowyładowczym. Jest to alternatywa dla ukręcania betonu w betoniarce, tracąc siły, czas i pieniądze. Specjalna pompa dostarczy beton w miejsce betonowania, dając nam gwarancję odpowiednich parametrów i wytrzymałości, czyli tego, czego zabraknie podczas otrzymywania betonu w betoniarce. Jest to szczególnie ważne, ponieważ beton, to materiał szeroko wykorzystywany podczas budowy każdego domu jednorodzinnego, służy do wykonywania elementów nośnych, fundamentów, słupów, stropów, czy wieńców. Beton towarowy kupisz od producenta betonu.

fot. pixabaycom | cc0

Właściwości betonu towarowego

Skład betonu, który bezpośrednio wpływa na jego właściwości, definiuje norma PN-EN 206+A1:2016-12. Główne składniki to dwa rodzaje kruszywa: drobne i grube, cement, woda, a także dodatki uszlachetniające. Odpowiedni dobór składników wpływa na to, że po ich zawiązaniu masa twardnieje i przybiera znakomitą wytrzymałość. Główne właściwości betonu towarowego, to trwałość i plastyczność. Z pewnością wpływ na to, że jest tak chętnie stosowanym materiałem budowlanym, to niska cena oraz znakomite parametry wytrzymałościowe.

Gdzie można zamówić beton towarowy?

W związku ze stałym rozwojem branży budowlanej i zwiększonym popytem na materiały budowlane nie trudno dziś znaleźć betoniarnie w niedalekiej odległości od budowy. Mamy wręcz nieograniczony dostęp do tego surowca. Właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup danego betonu towarowego, warto sprawdzić opinie i certyfikaty danej betoniarni. Warto również wiedzieć o tym, że transport betonu wymaga odpowiedniego dokumentu WZ, gdzie koniecznie powinny znaleźć się wszystkie informacje i parametry odnośnie naszego zamówienia.

Beton towarowy — cena

O ile ceny materiałów budowlanych są jawne i ogólnodostępne, to cena betonu nie jest obecnie znana i firmy niechętnie dzielą się tą informacją. Ważne jest jednak to, że cena zawsze podlega negocjacji. Jeżeli chodzi o sam podatek, to wynosi on 23% VAT, chybachyba że okażemy pozwolenie na budowę, wtedy podatek maleje do 8%. Do kosztu materiału dochodzą jednak dodatkowe, takie jak:
• transport — beton dowożony jest tak zwaną gruchą (betonowozem), zazwyczaj koszt materiału obejmuje już cenę dowozu. Jeżeli nie, należy spodziewać się wzrostu ceny o około 3,5 zł za km.
• pompę do betonu — jest to urządzenie, które pobiera mieszankę. Jest to koszt około 25 – 35 zł za m3.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *