​Maszyny do natrysku pianki PUR

Maszyny do natrysku pianki PUR to nowoczesna technologia i najwyższa jakość. Maszyny służą do aplikacji poliuretanu podczas izolacji budynku lub jego wybranej części. Ta stosunkowo nowa metoda pozwala w ekspresowym tempie ocieplić na przykład poddasze lub fundamenty. Czym jest natomiast sama pianka PUR? To innowacja na rynku termoizolacji. Poliuretan to materiał o niezwykle korzystnych właściwościach izolacyjnych. Istnieją dwa główne rodzaje pianki, czy każdą z nich możemy aplikować za pomocą maszyny do natrysku pianki PUR?

​Rodzaje piany PUR, a sposób aplikacji

Pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa to materiał służący do izolacji. Istnieją dwa główne rodzaje piany: otwarto i zamknietokomórkowa. Pianka otwartokomórkowa ma zastosowanie głównie we wnętrzach budynków. Służy do ocieplania powierzchni ścian, dachu oraz do podnoszenia komfortu akustycznego pomieszczeń z uwagi na bardzo wysoki współczynnik tłumienia hałasów. Poza tym pianka otwartokomórkowa jest materiałem paroprzepuszczalnym, z tego względu mówi się, że materiał izolowany oddycha. Drugi rodzaj, czyli pianka zamkniętokomórkowa stosowana jest na zewnątrz budynków. Różni się nieco właściwościami od pianki otwartokomórkowej. Wyróżnia się dużą sztywnością i wytrzymałością, ma wysoką odporność na wilgoć i wodę. W swojej strukturze posiada aż 90% zamkniętych komórek. Pianki zamkniętokomórkowe idealnie nadają się do izolacji ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów, dachów i podłóg. W zależności od przeznaczenia różnią się nieznacznie parametrami i mogą służyć również do ocieplania hal magazynowych, czy budynków inwentarskich.

agregat do piany pur maszyna docieplanie dachu

fot. pixabay.com – docieplenie dachu standardową metodą.

Niezależnie od wybranego rodzaju pianki PUR i obszaru izolacji, aplikujemy pianę za pomocą maszyny do natrysku pianki PUR. Rodzaj piany poliuretanowej nie ma wpływu na działanie maszyny do aplikacji, czy sposobu jej nanoszenia.

​Jak izoluje się powierzchnie pianką PUR?

Aplikację materiału umożliwiają specjalne agregaty – maszyny do natrysku pianki PUR, które wyposażone są w profesjonalny pistolet do natrysku. Piana PUR to komponent dwuskładnikowy, substancje, z których się składa, łączą się pod wpływem ciśnienia właśnie w pistolecie i zostają aplikowane na wybrany element. Pianka po tym, jak osiada na powierzchni, momentalnie zwiększa swoją objętość — nawet nawet 120 krotnie. Proces izolacji wydaje się łatwy, jednak jest to bardzo niebezpieczne zadanie. Fachowcy wykonujący zlecenie ubrani są w specjalne kombinezony ochronne zabezpieczające przed ewentualnym dostaniem się piany do organizmu lub ciała człowieka. Pęcznienie materiału to zjawisko zagrażające życiu i zdrowiu. Co ważne, poliuretan jako materiał sam w sobie nie jest szkodliwy ani dla człowieka, ani środowiska. Chodzi tylko i wyłącznie o bezpieczną aplikację. Stąd ważne jest przestrzeganie zasad BHP.

Poza tym, że proces aplikacji jest niebezpieczny i wymaga odpowiedniego stroju, izolacja pianą PUR powinna być estetyczna. Powierzchnia powinna być w miarę gładka i równa. Jest to niemożliwe do wykonania dla amatora. Same maszyny do natrysku pianki PUR również ze względu na swoją cenę i dostępność są przeznaczone dla wykwalifikowanych ekip.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *