​Jak myć panele fotowoltaiczne?

Z pewnością wielu z was po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, zastanawia się jak myć panele fotowoltaiczne i czym myć panele fotowoltaiczne? To kluczowe pytania, ponieważ odpowiednia konserwacja instalacji ma wpływ na jej działanie i żywotność. Coraz częściej możemy spotkać na dachach budynków zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie pozwalające na wytwarzanie własnej energii elektrycznej. Patrząc na rosnące ceny za prąd i malejące zasoby węgla, można przypuszczać, że niedługo w każdym gospodarstwie owe panele będą się znajdować. Warto, więc dowiedzieć się, jak czyścić panele fotowoltaiczne i jak o nie dbać, by służyły bezawaryjnie jak najdłużej.

Jak myć panele słoneczne? – zrób to sam

Po zainstalowaniu modułów fotowoltaicznych ustalamy, czy chcemy samodzielnie zajmować się ich higieną, czy zlecamy to firmie, która je zamontowała. Wszystko zależy od zawartej umowy. Dbanie o czystość paneli ma ogromny wpływ na ich wydajność — szacuje się, że nawet 15%. Panele mogą ulec zabrudzeniu przez dym, pyłki, czy nieczystości zwierzęce i roślinne. Właśnie dlatego tak ważna kwestia to, jak myć panele fotowoltaiczne i czym czyścić panele fotowoltaiczne.
Oczywiście są wśród nas osoby posiadające większą ilość wolnego czasu i smykałkę do robót tego typu. Decydując się na samodzielne czyszczenie paneli, należy zwrócić szczególną uwagę, na jakich środki używamy i postępować zgodnie z zaleceniami, by nie utracić gwarancji producenta.

Jak umyć panele fotowoltaiczne? Na początku zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Ponieważ panele znajdują się najczęściej na dachu, warto, chociaż w podstawowy sposób zadbać o to, by z niego nie spaść. Kolejna ważna kwestia, to czas mycia paneli. Jako że w ciągu dnia mocno się nagrzewają, lepiej przystąpić do mycia wieczorem, gdy ostygną. Dalej postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta i z wielką delikatnością.

Należy pamiętać, że nie można w żadnym przypadku używać myjki ciśnieniowej do mycia paneli. Jest za mocna i może uszkodzić delikatne ogniwa. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli występują częste opady deszczu — same dbają o higienę naszej instalacji.

Fotowoltaiczne panele

fot.pixabay.com | cc-0

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Jak czyścić panele słoneczne? Co miesiąc? Co tydzień? Oczywiście, że nie. Wystarczy rutynowo umyć panele dwa razy do roku. Najlepiej po okresie zimowym, czyli wiosną oraz pod koniec lata — po żniwach, gdy najbardziej się kurzą. Jeżeli jednak są bardzo brudne, możemy je umyć, kiedy tylko chcemy. Dom, który ma czyste panele z pewnością wygląda lepiej.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?

Dopuszcza się odśnieżanie paneli za pomocą szczotki bądź miotły. W tym przypadku należy jednak uważać, by nie porysować ogniw. Można również zmyć śnieg wodą. Woda nie może być gorąca, a temperatura na zewnątrz musi być dodatnia. Badania udowodniły, że gdy pokrywa śnieżna ma od 10 do 60 cm, regularne odśnieżanie zwiększa jej wydajność o 14%, porównując do paneli przykrytych śniegiem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że myślenie o tym, jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu przeważnie nie ma większego sensu, ponieważ śnieg samoistnie z nich spływa. Montowane są przecież pod kątem.

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Bardzo ważna kwestia to, czym myć panele słoneczne, by im nie zaszkodzić. Najlepiej jest używać specjalnych preparatów, które zaleca producent. Jeżeli jednak decydujemy się na domowe metody, używajmy wyłącznie delikatnego roztworu wody z octem. Warto również zwrócić uwagę, by sprzęty, których używamy były miękkie i nie zniszczyły mytej powierzchni.

zobacz również:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *